Zagubione sumienie

Dziś (14 marca) mieliśmy okazję uczestniczyć w spektaklu „Zagubione sumienie” poruszającym problem przemocy i agresji, a także braku szacunku.

Szkoła, w której uczy się Milka i Bartek to miejsce, gdzie rozgrywa się ciągła walka o spokój i wzajemny szacunek wśród rówieśników. Od kilku lat postrachem jest tutaj Nochal- chłopiec, który problemy rodzinne przelewa na rówieśników. Zastraszanie, kradzieże, bójki, prześladowania to codzienność nastolatka, który nawet nie próbuje zmienić swojego postępowania. Batalia z Nochalem toczy się nie tylko w jego klasie, obiektem drwin chłopca są także pracownicy szkoły. Pani woźna każdego dnia zderza się z murem, kiedy próbuje wytłumaczyć nastolatkowi, że trzeba się do siebie odnosić z szacunkiem. Pewnego dnia, kiedy Nochal rozwiązuje skomplikowane zadanie z chemii, na pomoc przychodzi ów pani woźna. Lekcja chemii przeradza się w lekcję życia. Nochal zaczyna zauważać, że miotła, którą woźna na co dzień dzierży w ręku, nie jest wyznacznikiem jej mądrości życiowej. W nastolatku budzi się poczucie winy. Rozmowę w szatni zapamięta na długo, gdyż postanawia naprawić relacje z kolegami i wszystkich przeprosić.

Dwójka aktorów z krakowskiego teatru „Maska” uświadomiła nam, że szacunek należy się każdemu - bez względu na wiek i wykształcenie. Szanować powinniśmy także rówieśników. Żyjąc w społeczności szkolnej często okazuje się jednak, że brak szacunku wobec siebie nawzajem nie jest jedynym problemem. Młodzież ucieka się do agresji słownej i fizycznej, wywiera presję na kolegach, co przestaje być jednorazowym incydentem. Trwający, zgubny proces to nic innego jak przemoc. Jak uświadomić nastolatkom, że takich problemów się nie bagatelizuje? A jak można skutecznie je rozwiązywać? Na te pytania staraliśmy się znaleźć odpowiedź wspólnie z aktorami.

Rafał Makuch

Galeria zdjęć z przedstawienia         Źródło: teatrmaska.krakow.pl

14 marca 2019
Mateusz Getz z klasy 4a zdobył wyróżnienie w VIII Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy – upadkom zapobiegamy”