Tacy sami, a inni

W grupie przedszkolnej oraz we wszystkich klasach 1-3 pedagog szkolny (p. Anna Zwolińska) przeprowadził zajęcia w formie warsztatów na temat wzajemnego szacunku w celu zminimalizowania wszechobecnego zjawiska jakim jest mowa nienawiści.

Dzieci dowiedziały się, że wszyscy (mimo, iż są różni) mają jednakowe prawa do dobrego traktowania, poszanowania własnej godności i w związku z tym nikt nie powinien nikogo obrażać.

Dzieci na przykładzie ćwiczenia z pudełkami (jedno eleganckie, drugie zniszczone) przekonały się, że  nie wolno niczego ani nikogo oceniać po wyglądzie. Uświadomiły sobie również, że nie mamy wpływu na to jak wyglądamy jednak od nas zależy to jacy jesteśmy „w środku”.

Za pomocą drugiego ćwiczenia z lustrem, w którym każdym oglądał swoje oblicze i miał namalować  to co w sobie lubi a czego nie, pedagog pokazał, że każdy ma swoje mocne i słabe strony. Dlatego każdemu w równym stopniu należy okazywać szacunek i tolerancję wobec jego wad, które nie powinny stać się powodem do złego traktowania i poniżania.

Na koniec uczniowie poszczególnych klas tworzyli nić przyjaźni rzucając do siebie kłębek wełny
 z pozytywnym komunikatem na temat danej  osoby.

Pedagog w rozmowach z uczniami tłumaczył jak powinni się oni  zachowywać w sytuacji zaczepek słownych i obrażania wskazując  na sposoby , które pozwolą na eliminowanie  zjawiska mowy nienawiści, a nie doprowadzą do jego eskalacji.

Oprócz zajęć dla najmłodszych lekcje dotyczące tego czym jest mowa nienawiści przeprowadzane są również w klasach IV-VI (p. pedagog - Urszula Waczkowska), oraz VII-VIII i oddziałach gimnazjalnych gdzie z młodzieżą dyskutuje autorka scenariuszy p. pedagog - Joanna Lubińska.

Anna Zwolińska

04 marca 2019
08 lipca 2021
Od nowego roku szkolonego 300 zł w ramach