Światowy Dzień Świadomości Osób z Autyzmem

W dniu 2 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Osób z Autyzmem. Takie symboliczne święto obchodzone jest po to, aby pokazać światu osoby dotknięte autyzmem oraz zamanifestować solidarność z ich rodzinami.

Nasza szkoła  przyłączyła się do tej akcji. W szkole podstawowej zorganizowaliśmy wiele działań. Najpierw odbył się kiermasz ozdób wielkanocnych i mozaikowych serduszek, prowadzony przez uczennice czwartych i siódmych klas. Dochód z tego kiermaszu w wysokości 368 zł przeznaczyliśmy na wsparcie fundacji Generado, która buduje w województwie lubuskim hostel dla dorosłych, niesamodzielnych autystów.

Następnie w dniu 2 kwietnia nasi uczniowie ubrali się na niebiesko, aby pokazać swoją wiedzę i pomoc dla autyzmu. Na pierwszej lekcji nauczyciele rozdawali swoim klasom niebieskie wstążeczki do zawiązania na nadgarstek, a na przerwach można było się wykazać wiedzą i odpowiedzieć na pytania związane z tym zagadnieniem, otrzymując jako nagrodę niebieski balonik lub niebieski cukierek.

2 kwietnia również w oddziałach gimnazjalnych  od rana było niebiesko... zwłaszcza hol na pierwszym piętrze zamienił się w krainę błękitu. Od rana uczniowie meldowali , że przyszli do szkoły ubrani na niebiesko; dziewczyny wiązały sobie na rekach niebieskie wstążeczki; pierwszaki miały piękne błękitne kokardy.Podczas rozmowy dzieci wykazały się wiedzą na temat Dnia  Autyzmu i znaczenia niebieskiego koloru, za co dostały balony , oczywiście w kolorze niebieskim. Trzecioklasiści zaś na długiej przerwie chętnie odpowiadali na pytania na temat autyzmu i  znanych autystyków. Szkolne Koło Wolontariatu wraz z SU już wcześniej przygotowało się na ten dzień( sprzedając ciasta podczas walentynek)  i przeznaczyło  kwotę 150 zł na budowę hostelu dla osób dotkniętych autyzmem .

3 kwietnia odbyło się także dla chętnych nauczycieli szkolenie z terapeutkami ze stowarzyszenia "Dalej razem", podczas którego dowiedzieliśmy się w jaki sposób wspierać rozwój ucznia ze spektrum autyzmu w szkole. Panie Marzena Ganczar i Aneta Nawrot przybliżyły sposób funkcjonowania i nauki osób z ASD ( ze spektrum autyzmu).

Barbara Augustyniak

Zdjęcia ze Światowego Dnia Świadomego Autyzmu

04 kwietnia 2019
06 kwietnia 2021