Nie bądź zielony w temacie autyzmu, bądź niebieski

W dniu 2 kwietnia na całym świecie przypominamy o Dniu Świadomości Osób z Autyzmem. W naszej szkole w tym roku świętowaliśmy ten dzień 5 kwietnia (zobacz zdjęcia).

Czy jest autyzm, jakich znamy sławnych ludzi z autyzmem lub zespołem Aspergera - o tym wszystkim uczniowie gimnazjum mogli się dowiedzieć z tematycznej gazetki, jaką przygotowały dla nich panie Joanna Berger i Iwona Zięba. Kto poprawnie odpowiedział na pytanie, lub ubrał się na niebiesko, mógł otrzymać w prezencie niebieską wstążkę na nadgarstek lub niebieski balonik.

Nadspodziewanie wielu uczniów i nauczycieli przyłączyło się do akcji, ubierając się na niebiesko i dowiadując się wielu istotnych informacji na temat osób, które ze względu na autyzm mają utrudniony start, czasem edukację, zawsze kontakty z ludźmi.

Kolejną częścią Niebieskiego Dnia w gimnazjum było odwiedzenie wraz z uczniem klasy 2a Michałem, oraz grupą przedszkolaków z Akademii Malucha i zaniesienie mu niebieskich balonów i wstążek na znak jego poparcia dla uczniów z autyzmem. Atmosfera była bardzo miła, również wielu pracowników magistratu zostało przez nas obdarowanych symbolami akcji.

Jakie problemy mają osoby z autyzmem?

• mają trudności w relacjach z innymi osobami
  • późno lub nietypowo rozwija się u nich mowa
  • trudno im uczestniczyć w zabawach, grach zespołowych
  • czasem nie panują nad swoim zachowaniem – osoby z autyzmem  często nie są przez nas rozumiane lub nie potrafią nam przekazać ważnych dla nich informacji – to może wywołać w nich złość, frustrację i niezrozumiałe dla nas zachowanie