Kożuchowska Jedynka Dzieciom

Od początku września w naszej szkole w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Lubuskie 2020 realizowany jest projekt „Kożuchowska Jedynka Dzieciom”.Jego głównym celem jest wzrost dostępności i jakości edukacji przedszkolnej na terenie Gminy Kożuchów m.in. poprzez:

• zwiększenie ilości miejsc wychowania przedszkolnego dla dzieci w wieku 3-6 lat,

• doposażenie bazy szkoły/oddziałów przedszkolnych,

• objęcie zajęciami wyrównującymi szanse edukacyjne 41 dzieci ze stwierdzonymi różnorodnymi deficytami (dzieci nadpobudliwych i nadruchliwych, zagrożonych zaburzeniami integracji sensorycznej (*SI), zaburzeniami w rozwoju mowy, wadami postawy, niską samooceną),

• poszerzenie oferty szkoły o nowe rodzaje zajęć dla dzieci 3-6 letnich,

• objęcie nauczycieli wsparciem w zakresie podniesienia swoich kompetencji i umiejętności zawodowych w zakresie: *SI, kinezjologii, logorytmiki, arteterapii, muzykoterapii, teatrologii, technologii ICT oraz współpracy z rodzicami.

– W ramach wymienionego projektu realizowane są zajęcia specjalistyczne skierowane do dzieci z oddziałów przedszkolnych. Odbywają się one w budynku przy ul. Chopina oraz przy ul. Anny Haller – mówi dyrektor szkoły – Arkadiusz Sidor.

Na zajęciach ruchowych z elementami integracji sensorycznej, prowadzonych przez p. Anitę Bembnowicz – Matuszewską dzieci zachęcane są do wykonywania aktywności, które mają za zadanie wyzwalać i prowokować do odpowiednich reakcji na bodźce sensoryczne. Celem zajęć jest dostarczenie w sposób kontrolowany odpowiedniej ilości bodźców zmysłowych i dotykowych tak, aby dziecko tworząc reakcję adaptacyjną (właściwą odpowiedź na wymogi otoczenia) poprawiło integrację tych bodźców. Zajęcia te prowadzone w formie wesołej zabawy ruchowej odbywają się w sali wyposażonej w specjalistyczny sprzęt.

Innym rodzajem wsparcia udzielanego uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Kożuchowie jest arteterapia, czyli metoda, która bazuje na szeroko rozumianej sztuce i twórczości. – Metoda arteterapii jest właściwie odpowiednia dla każdego. Nie ma tu znaczenia ani wiek danej osoby, ani tym bardziej jej umiejętności w danej dziedzinie. Choć zajęcia arteterapii kojarzyć się mogą przede wszystkim z najmłodszymi, w rzeczywistości mogą uczestniczyć w nich także osoby w średnim wieku oraz starsze – tłumaczy Beata Polikowska, która w ramach w swojej pracy z najmłodszymi wykorzystuje muzykoterapię, teatroterapię, bajkoterapię oraz sztuki plastyczne.

O kształtowanie rozwoju mowy i języka dziecka dba Urszula Wilk – Większość dzieci, które uczęszczają na terapię logopedyczną to dzieci w wieku przedszkolnym. Wymaga to ode mnie większej kreatywności w prowadzeniu zajęć. Aby urozmaicić i uatrakcyjnić zajęcia wykorzystuję wiele różnych pomocy logopedycznych, np. gier logopedycznych, układanek i puzzli, kart, domino, ilustrowanek i historyjek obrazkowych, baloników, piórek, harmonijek czy też piłeczek – wyjaśnia logopeda, dodając przy tym, że terapia nie może być traktowana przez dziecko jak przykry przymus, dlatego tak ważne jest dostosowanie czasu trwania zajęć i ich przebiegu do możliwości przedszkolaka.

11 grudnia 2019