Jak zorganizować dzieciom warunki od nauki w domu
  • Dziecko powinno mieć stałe godziny i miejsce do nauki.
  • Najlepiej jeśli ma własny pokój lub biurko. Jeśli uczy się przy stole używanym do innych celów, musi on być na czas jego pracy uprzątnięty ze wszystkich przedmiotów, które mogłyby je rozpraszać.
  • Najlepiej by nauka odbywała się (jak do tej pory w szkole) w godzinach porannych, gdy dzieci są wypoczęte.
  • Cała rodzina powinna przestrzegać godzin przeznaczonych na naukę. Dobrze jest ustalić, że wszystkie dzieci uczą się w tym samym czasie.
  • W obecnej sytuacji zalecane jest aby dziecko miało stały dostęp do komputera i internetu.
  • Dziecko podczas nauki musi mieć spokój. Wyciszamy radio, telewizor i rozmowy.
  • Porządek wokół siebie ułatwia pracę, gdyż dziecko nie musi tracić czasu na szukanie książek i przyborów szkolnych.
  • Ważne jest odpowiednie oświetlenie. Stolik musi być tak ustawiony, by światło dzienne padało z lewej strony. Oświetlenie elektryczne nie powinno mieć ani jaskrawego, ani zbyt słabego światła.
  • Krzesło musi być przystosowane do wzrostu dziecka. Niewygodna pozycja sprzyja szybkiemu męczeniu się i znużeniu.
  • Pomieszczenie powinno być często wietrzone.
  • Nauka nie powinna odbywać się  bezpośrednio po wysiłku fizycznym, po dłuższym oglądaniu programów telewizyjnych, czy bezpośrednio po posiłku.
  • W trakcie nauki domowej potrzebny jest odpoczynek. Krótkie przerywniki w pracy powinny być stosowane we właściwym momencie (gdy dziecko zakończy rozpoczętą pracę lub dojdzie do jakiegoś punktu).
  • Czas trwania nauki  zależy od uzdolnień i indywidualnych predyspozycji ucznia.

Opracowała Anna Zwolińska

19 marca 2020
Kaja Lauterbach i Klaudia Wieczorek zostały laureatkami okręgowego etapu Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego „Orzeł Biały – Nasza Duma”
06 kwietnia 2021